ඉන්දියාව සහ මෙක්සිකෝව අතර විදේශ කාර්යාල උපදේශන වලදී දෙරටේ ද්විපාර්ශ්වික සබඳතාවල ගැන සාකච්ඡා කරයි.

ඉන්දියාව සහ මෙක්සිකෝව අතර විදේශ කාර්යාල උපදේශනවල හයවන වටය මෙක්සිකෝසිටි හිදී පැවැත්විණි. මෙහිදී වෙළඳාම සහ ආයෝජනයේ සිට අභ්‍යවකාශය සහ අධ්‍යාපනය දක්වා ද්විපාර්ශ්වික සබඳතාවල සමස්ත පරාසය සමාලෝචනය කරන ලදී.

මෙම කොන්සියුල සංවාදයට ඉන්දිය පාර්ශවයෙන් නායකත්වය දෙනු ලැබූයේ ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශයේ නැගෙනහිර කටයුතු භාර ලේකම් සෞරබ් කුමාර් විසිනි.මෙක්සිකෝ විදේශ කටයුතු පිළිබඳ උප අමාත්‍ය කාමන් මොරෙනෝ ටොස්කානෝගේ ප්‍රධානත්වයෙන් මෙක්සිකානු පාර්ශවය සාකච්ඡා සඳහා එළැඹියේය. මෙහිදී කලාපීය සහ බහුපාර්ශ්වික කරුණු පිළිබඳව සාකච්ඡා කෙරිණි.

ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය ප්‍රකාශ කළේ බෝග නිරීක්‍ෂණය, නියඟ තක්සේරුව සහ ධාරිතා ගොඩනැගීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කරමින් අභ්‍යවකාශයේ සහයෝගීතාව පිළිබඳ විශේෂිත සහයෝගීතා ගිවිසුමකට ඉන්දීය අභ්‍යවකාශ පර්යේෂණ සංවිධානය සහ මෙක්සිකානු අභ්‍යවකාශ ඒජන්සිය අත්සන් කළ බවයි.

මේ අතර ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය වැඩිදුරටත් පැවසූයේ දේශපාලන, වෙළඳ සහ ආයෝජන, සෞඛ්‍ය සහ ඖෂධ, අභ්‍යවකාශය ඇතුළු විද්‍යා හා තාක්‍ෂණය ඇතුළු ද්විපාර්ශ්වික සබඳතා, සංස්කෘතික හා සංචාරක, අධ්‍යාපනය, කොන්සියුලර් සහ අන්‍යෝන්‍ය වශයෙන් උනන්දුවක් දක්වන ක්ෂේත්‍ර ඇතුළු ද්විපාර්ශ්වික සබඳතාවල සමස්ත පරාසය සමාලෝචනය කළ බවයි.

එක්සත් ජාතීන්ගේ සහයෝගිතාව, පැසිෆික් සන්ධානය සහ ඉන්දියාවේ එළඹෙන ජී.20 සභාපති ධුරය ඇතුළු බහුපාර්ශ්වික සහ කලාපීය ගැටළු පිළිබඳව සාකච්ඡා වු බව ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය වැඩිදුරටත් පැවසීය.

සුවයම එක නංගු වැදගත් කරුණු වූයේ කොන්සියුලර් සංවාදය, වෙළඳාම, ආයෝජන සහ ආර්ථික සහයෝගීතාව පිළිබඳ ද්විපාර්ශ්වික ඉහළ පෙළේ කණ්ඩායම සහ ඒකාබද්ධ කොමිෂන් සභා රැස්වීම වැනි ඒකාබද්ධ ආයතනික යාන්ත්‍රණයන්හි ඉහළ මට්ටමේ දේශපාලන හුවමාරු සහ නිරන්තර රැස්වීම් දිගටම කරගෙන යාම ආදිය බව ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස් වාර්තා කරයි.

ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්ස්

You might like

About the Author: Lanka Info News