සාර්ක් සමුළුව පැවැත්වීමට තවම එකඟතායක් නෑ – ඉන්දියාව

19 වැනි සාර්ක් සමුළුව පිළිබඳ පකිස්ථාන විදේශ අමාත්‍ය ෂා මහමුද් කුරේෂිගේ ප්‍රකාශය ප්‍රතික්ෂේප කරමින් ඉන්දියාව පසුගියදා ප්‍රකාශ කලේ 2014 සිට තත්වයේ කිසිදු ද්‍රව්‍යමය වෙනසක් සිදුවී නොමැති බවත්, එබැවින් සමුළුව පැවැත්වීමට අවසර දෙන සම්මුතියක් තවමත් නොමැති බවත්ය.විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශයේ ප්‍රකාශක අරින්දම් බග්චි සතිපතා මාධ්‍ය හමුවකදී කියා සිටියේ, “සාර්ක් සමුළුව පිළිබඳව පකිස්ථාන විදේශ අමාත්‍යවරයාගේ ප්‍රකාශ සම්බන්ධයෙන් මාධ්‍ය වාර්තා අප දුටුවා” යනුවෙනි.

“2014 වසරේ සිට සාර්ක් සමුළුව නොපැවැත්වීමට හේතුව ඔබ දන්නවා,” ඔහු පැවසීය.

“එතැන් පටන් තත්ත්වයේ කිසිදු වෙනසක් මෙතෙක් සිදුවී නැත, එබැවින්, සමුළුව පැවැත්වීමට අවසර දෙන සම්මුතියක් තවමත් නොමැත. ” බග්චි තවදුරටත් පැවසීය.

19 වැනි සාර්ක් සමුළුව පැවැත්වීමට තම රට සූදානම් බවත් නවදිල්ලියේ නායකත්වය ඉස්ලාමාබාද් වෙත යාමට අකමැති නම් ඉන්දියාවට එයට පාහේ සම්බන්ධ විය හැකි බවත් පාකිස්තාන විදේශ අමාත්‍ය කුරේෂි සඳුදා ප්‍රකාශ කිරීමෙන් පසුව ඉන්දියාවේ දැඩි ප්‍රතිචාරය එල්ල විය.

සමුළුවේ රැස්වීම සඳහා ඉස්ලාමාබාද් වෙත පැමිණීම ප්‍රතික්ෂේප කිරීමෙන් ඉන්දියාව සිය මුරණ්ඩුකම නිසා සාර්ක් සංවිධානය අක්‍රිය කර ඇති බවට කුරේෂි චෝදනා කළේය.

“19 වැනි සාර්ක් සමුළුව සඳහා වන ආරාධනය මම යළිත් අවධාරණය කරමි. ඉන්දියාව ඉස්ලාමාබාද් වෙත පැමිණීමට සූදානම් නැතිනම්, එයට සම්බන්ධ විය හැකි නමුත්, එය අන්‍යයන්ට මෙම යෝජනාවට සහභාගී වීම වැළැක්විය යුතු නැත,” ඔහු පැවසීය.

2016 සිට, ඇෆ්ගනිස්ථානය, බංග්ලාදේශය, භූතානය, ඉන්දියාව, මාලදිවයින, නේපාලය, පකිස්ථානය සහ ශ්‍රී ලංකාව ඇතුළත් කලාපීය කණ්ඩායමක් වන සාර්ක් අකාර්යක්ෂම වූ අතර, එහි ද්විවාර්ෂික සමුළු පසුගිය 2014 වසරේ කත්මන්ඩු නුවරදී පැවැත්වුණේ නැත.

2016 සාර්ක් සමුළුව 2016 නොවැම්බර් 15 සිට 19 දක්වා ඉස්ලාමාබාද්හිදී පැවැත්වීමට නියමිතව තිබුණි. කෙසේ වෙතත්, එම වසරේ සැප්තැම්බර් 18 වන දින, ජම්මු සහ කාශ්මීරයේ යූරි හි ඉන්දීය හමුදා කඳවුරකට එල්ල වූ ත්‍රස්ත ප්‍රහාරයකින් පසුව, ඉන්දියාව එය නිවේදනය කළේය. “වත්මන් තත්වයන්” නිසා සමුළුවට සහභාගී වීමට නොහැකි විය.

බංග්ලාදේශය, භූතානය සහ ඇෆ්ගනිස්ථානය ඉස්ලාමාබාද් රැස්වීමට සහභාගී වීම ප්‍රතික්ෂේප කිරීමෙන් පසුව, සමුළුව අවලංගු කරන ලදී.

(india news network)

You might like

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *