ඇෆ්ගනිස්තායේ තලේබාන් රජය පකිස්ථානය සමඟ සබඳතා පිරිහිම නිසා පාකිස්ථානය සිය ආරක්ෂාවට තර කරයි

ඩුරන්ඩ් මායිම් රේඛාව ඔස්සේ පකිස්තාන හමුදා සහ තලේබාන්වරුන් අතර ගැටුම්

ඇෆ්ගනිස්ථානය පාලනය කරන තලේබාන් සංවිධානය සහ එහි දානපති පාකිස්ථානය අතර මධුසමය දැන් අවසන් වී ඇත. පකිස්තානය දේශසීමා මායිම ව ඉදිකිරීමට උත්සාහ කළ ඩුරන්ඩ් පාලන රේඛාව ඔස්සේ පකිස්තාන හමුදා සහ තලේබාන්වරුන් අතර ගැටුම් වාර්තා වේ. ඩුරන්ඩ් දේශසීමා රේඛාවෙන් ඇෆ්ගනිස්ථාන-පකිස්තාන දේශසීමාව වෙන්කරයි, එය ජාත්‍යන්තර ගොඩබිම් මායිමකි. බටහිර කෙළවර ඉරානය සමඟ මායිම දක්වා ද නැගෙනහිර කෙළවර චීනය සමඟ මායිම දක්වා ද දිව යයි. දේශසීමා වැට ඉදිකිරීම් දිගටම කරගෙන ගියහොත් දරුණු ප්‍රතිවිපාකවලට මුහුණ දීමට සිදුවන බව තලේබාන්වරුන් විසින් පාකිස්තාන හමුදාවන්ට අනතුරු අඟවන ආකාරය වීඩියෝ පටවලින් පෙනී යයි.

දැනටමත්, පකිස්ථාන ටෙහ්රීක්-ඊ-තලිබාන් සංවිධානය සහ පකිස්තාන රජය අතර, තලේබාන්වරුන් විසින් මැදිහත් වූ සාකච්ඡා අසාර්ථක වී ඇත. පකිස්ථාන හමුදාවන්ට වැඩි ප්‍රහාර එල්ල කරමින් මාසයක සටන් විරාමය අවසන් වී ඇත. ඇෆ්ගනිස්ථානයේ විවිධ නගරවල ප්‍රහාරවලට වගකිව යුතු ඉස්ලාමීය රාජ්‍ය (ISKP) සංවිධානයට පාකිස්තාන හමුදාව සහාය දෙන බවට තලේබාන් සංවිධානය චෝදනා කරයි.

තලේබාන් සංවිධානය කාබුල් ආක්‍රමණය කළ’අවස්ථාවේ පාකිස්තාන අගමැති ඉම්රාන් ඛාන් ප්‍රකාශ කර තිබුණේ “ඇෆ්ගන්වරු වහල්භාවයේ විලංගු බිඳ දැමූ” බවයි. පකිස්තානය විශ්වාස කළේ තමන් සිය උපායමාර්ගික ගැඹුර නැවත ලබාගෙන ඇති බවත්, තලේබාන් සහ හකානි නායකත්වය එහි සහාය සඳහා සැමවිටම කෘතඥ වනු ඇති බවත් ය. පකිස්ථානයට, තලේබාන් ජයග්‍රහණයෙන් අදහස් කළේ ගොඩබිම් සහිත රට තුළ ඉන්දියානු බලපෑම අවසන් වී ඇති බවයි.වත්මන් තත්වය පකිස්තාන නායකත්වය තුළ ඇති වූ සතුටට හාත්පසින්ම වෙනස් ය.

පකිස්තානයේ ත්‍රස්ත ප්‍රහාර පිටුපස ඉන්දීය රෝ සහ ඇෆ්ගන් එන්ඩීඑස් යන සංවිධාන සිටින බව ප්‍රකාශ කර තිබුණි. කෙසේ වෙතත්, තලේබාන් අත්පත් කර ගැනීමෙන් පසු පකිස්ථානයේ බටහිර පළාත්වල තත්වය වඩාත් නරක අතට හැරී ඇත.

ඇෆ්ගනිස්තානයට සහය පතන එකම ජාතිය ලෙස පකිස්තානය ප්‍රක්ෂේපණය කිරීමට උත්සාහ කළද, පකිස්තානය-ඇෆ්ගන් සබඳතාව සෙමෙන් පහළට ගමන් කරන බවට පකිස්තාන රජයට යථාර්ථය අවබෝධ වීමට පටන් ගෙන තිබේ.

ඉස්ලාමාබාද්හිදී පසුගියදා අවසන් වූ ඉස්ලාමීය සහයෝගිතා සංවිධානයේ සමුළුවට පැමිණ සිටියේ කණ්ඩායමේ සාමාජිකයින් 57 දෙනාගෙන් 27 දෙනෙකු පමණි.ඉන්දියාවෙන් ආහාර සහ වෛද්‍ය ආධාර ප්‍රවාහනය සඳහා යතුරුපැදිකරුවන් යොදවා ඇත.

බටහිර රටවල් සහ තලේබාන් සංවිධානය ඉස්ලාමීය නීති අර්ථකථනය කිරීම, කාන්තාවන්ට අයිතිවාසිකම් ලබාදීම ප්‍රතික්ෂේප කිරීම සහ මානව හිමිකම් ප්‍රමිතීන් අනුගමනය කිරීම පිළිකුල් කිරීම නිසා බටහිරයන් සහ තලේබාන්වරුන් අතර ගැටුමක් පවතී.

තම පාලන ක්‍රමය වෙනස් කරන ලෙස තලේබාන් සංවිධානයට ඒත්තු ගැන්වීමට පාකිස්තානය අසමත් වී ඇත.තලේබාන් සංවිධානය විසින් නිකුත් කරන ලද වීඩියෝවක් මගින් පකිස්ථානය ඉස්ලාම් නොවන රාජ්‍යයක් ලෙස ප්‍රකාශ කරයි. ඇෆ්ගනිස්ථානය නරක අතට හැරෙන විට, පකිස්ථානයට ගැටළු වැඩි වනු ඇත. ගොඩබිම් වලින් වට වූ රටක් ලෙස ඇෆ්ගනිස්ථානුවන්ට ආර්ථික වශයෙන් කඩා වැටෙන පකිස්ථානයේ සරණ පැතීම හැර වෙනත් විකල්පයක් නැත.

රටවල් දෙක වෙන් කරන ඩුරන්ඩ් රේඛාව, පෂ්තුන් ප්‍රමුඛ ඇෆ්ගනිස්ථාන රජයකට කිසිදා හඳුනා ගත නොහැකි අතර, ඒවායින් බොහොමයක් පකිස්ථානයේ පෂ්තුන් මද්‍රාසාවල නිෂ්පාදන වේ.

තලේබාන් ප්‍රමුඛ ඇෆ්ගන් රජය තුළ මෑතදී හසාරාවරුන් ඝාතනය කිරීම සහ තජික්, උස්බෙක් සහ හසාරාවරුන් නොසලකා හැරීම මෙම ජාතීන් කෝපයට පත් වී තිබේ. මෙමගින් ඉක්මනින්ම කාබුල්හි අධිකාරියට අභියෝග කරන බහුවිධ කන්ඩායම්වල නැගීමක් ඇති කළ හැකිය. දෝහා සාකච්ඡාවලට සම්බන්ධ මධ්‍යස්ථ මතධාරීන් නොසලකා හරිමින් කාබුල්හි වත්මන් පාලන තන්ත‍්‍රය පැනවූයේ පකිස්තානය වීම නිසා තවදුරටත් කෝපය පැන නගී.

එක්සත් ජනපදය ඇෆ්ගනිස්ථානයට අරමුදල් අවහිර කර ඇත. චීනය ද ආයෝජනය කිරීම ප්‍රතික්‍ෂේප කර ඇත්තේ එහි මූල්‍ය ගිලාබැසීමට ඉඩ ඇති බැවිනි. මේ අනුව, පාකිස්තානයේ එක පොරොන්දුවක්වත් මල්ඵල ගැන්වීමට ආසන්න නැත.

සමහර පොරොන්දු ඉටු කිරීමට පකිස්තානය තුළ ඇති මංමුලා සහගත භාවය එය ‘ඇෆ්ගනිස්ථානය පිළිගැනීම’ යන තනි න්‍යාය පත්‍රයක් සමඟ නිතිපතා ජාත්‍යන්තර සම්මන්ත්‍රණ පැවැත්වීම සඳහා හේතුවයි. පාකිස්තානයේ ඉල්ලීම් නොතකා ඉස්ලාමීය සහයෝගිතා සංවිධානය වත්මන් කාබුල් පාලනය අනුමත කිරීම ප්‍රතික්ෂේප කළේය. ගෝලීය හුදකලා වීමට බියෙන් පාකිස්තානය පවා ඇෆ්ගනිස්ථානය නිල වශයෙන් පිළිගෙන නැත.

ඉස්ලාමීය සහයෝගිතා සංවිධානය විසින් පිහිටුවනු ලබන මානුෂීය භාරය 2022 මාර්තු වන විට, ශීත ඍතුව හරහා කිසිදු ආධාරයක් නොලැබෙනු ඇත. ස්ථාවර මූල්‍ය ආධාර බැඳීමක් නොමැතිව සමුළුව අවසන් විය. තවද, කඩා වැටෙන ආර්ථිකයක් සහිත පකිස්ථානය කාබුල් පාලනයට කිසිවක් ලබා නොදෙනු ඇත.

එයින් අදහස් වන්නේ ඉස්ලාමාබාද් සහ කාබුල් අතර විශ්වාසය ඉදිරි දිනවලදී තවත් පිරිහී යනු ඇති බවයි. ඇෆ්ගනිස්ථානයේ වැඩිවන අස්ථාවරත්වය පකිස්ථානයට සරණාගතයින් විශාල සංඛ්‍යාවක් තල්ලු කරනු ඇත. තලේබාන් සංවිධානය දැනට පකිස්ථාන ටෙහ්රීක්-ඊ-තලිබාන් සංවිධානය මත ක්‍රියාත්මක වන පාලනය අඩු වනු ඇති අතර එය පකිස්ථානය තුළ ආරක්ෂක ගැටළු වලට එකතු වේ.

චීන-පකිස්තාන ආර්ථික කොරිඩෝව චීනය කුපිත කරමින් ප්‍රහාරවලට මුහුණ දෙනු ඇත. අබිං,ඇෆ්ගනිස්ථානය බහුලව නිෂ්පාදනය කරන, ගෝලීය උත්සුකයන්ට එකතු කරමින් පකිස්ථානය හරහා ගමන් කරනු ඇත.

බටහිර ලෝකයේ බොහෝ රටවල් මෙන්ම ඉන්දියාව ද ඇෆ්ගනිස්ථාන මහජනතාවට ආහාර සහ වෛද්‍ය සැපයුම් සඳහා සහාය වීමට කැමැත්තෙන් සිටින නමුත් පාකිස්තානයේ පෙරළි හා හැරීම්වලින් බාධා ඇති වේ. යම් අවස්ථාවක දී, තලේබාන්වරු ඔවුන්ගේ කෝපය ප්‍රදර්ශනය කරන අතර මාර්ග බාධක සඳහා ඔවුන්ගේම ප්‍රතිලාභීන්ට එරෙහිව හැරෙනු ඇත. ඉතා මැනවින්, ඉන්දියාව ඉස්ලාමාබාද් තල්ලු කිරීමට ඉඩ දෙමින් කාබුල් වෙතින් දුරස්ථව පවත්වා ගත යුතුය. එහි ආධාර පිරිනැමීම පැවතිය යුතු අතර, එය පකිස්ථානයට බලපෑම් කිරීමට ඉඩ සලසන ජාත්‍යන්තර සංවිධාන හරහා එහි අභිප්‍රාය කාබුල් වෙත නිතිපතා දැනුම් දිය යුතුය.

ත්‍රස්තවාදී කණ්ඩායම්වලට රටක් අත්පත් කර ගැනීමට සහාය වීම ඔවුන්ගේ පිළිගැනීමට තල්ලු කිරීමට වඩා පහසු බව දකුණු ආසියාතික රට තේරුම් ගැනීමට පටන් ගෙන තිබේ. අවසාන වශයෙන්, ඉන්දීය රෝ සංවිධානය හෝ එන්ඩීඑස් ඇෆ්ගන් භූමියේ නොපවතින බැවින්, පකිස්ථානයට එහි අභ්‍යන්තර ආරක්‍ෂක තත්ත්වය පිරිහීම සම්බන්ධයෙන් දොස් පැවරීමට කිසිවකු නොසිටිනු ඇත.

මේජර් ජනරාල්(විශ්‍රාමික) හර්ෂ කකාර් (කතුවරයා ආරක්ෂක විශේෂඥයෙකි; ප්‍රකාශිත අදහස් ඔහුගේම ය)

(India news network)

You might like

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *